O mně

Už jako malá pětiletá holčička jsem měla pocit, že si se psy rozumím víc, než s ostatními lidmi, převážně dospělými lidmi. Oni mi nerozuměli a já jim. Ale se psy to bylo jiné, rozuměli jsme si i beze slov, měli jsme vlastní způsob dorozumívání, řeč srdcem…

Vaše Mária Filípková

První pes, který mi prošel životem byl kříženec královského pudla, patřil babičce a za celý život nepoznal nic jiného než zahradu. Tehdy to tak na vesnicích chodilo, psi žili celý život na zahradě a jedli zbytky z kuchyně (v našem případě rohlík namočený v mlíku). Já ho ale tak milovala! Dokázala jsem mu celé odpoledne házet míček, až mě bolela ruka tak, že jsem ji nemohla zvednout, a on mě na oplátku zahříval, když jsem ležela v horečkách (do postele samozřejmě nemohl, tak jsem ležela já s ním na zemi pod stolem, aby nás nikdo neviděl). Mohla jsem mu říct úplně všechno a on mi rozuměl… Jak už to tak bývá, jeho odchod byl příliš bolestný a nikdy jsem se s tím pořádně nevyrovnala. Poté mým životem prošlo spoustu psů, každého z nich jsem milovala celým svým srdcem! Jen jsem bohužel nikdy nebyla kynolog v pravém slova smyslu, nerozumím výcviku poslušnosti, obranám, ani výstavám. Mí psi nikdy neuměli nikdy nic víc jak “sedni” 🙂 Psy jsem zkrátka nikdy neměla proto, aby mi sloužili, ale proto, že jsem si život bez nich nedokázala představit.

Má láska od psů směřovala i k ostatním zvířatům, jako malá jsem například byla velký chovatel myší 🙂 V dospělosti jsem začala jezdit na koni a díky tehdejšímu partnerovi jsme doma měli v tu dobu cca 25 koní 🙂 Také se ze mě stal chovatel koček, větší či menší náhodou se ke mně postupně dostali dva překrásní kocouři.

Zkrátka celý život mě zvířata jako taková provází. Přesto, že jsem v hloubi duše cítila, že se jejich životu chci věnovat hlouběji, životní cesta měla vézt ještě jinou trasou. Vystudovala jsem Česko-francouzskou sekci Slovanského gymnázia a živila se různě, od zařizování půjček, přes organizaci banketů v hotelu až po provozní rekreačního střediska. Nejdéle jsem ovšem strávila čas v kanceláři a prodávala stroje (soustruhy, vrtačky, kompresory a tak :-), prostě úplně mimo). Mezitím jsem stihla ještě vystudovat dálkově Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a hned po magisterské promoci jsem si uvědomila, že takhle už dál nemůžu. Opustila jsem dobře placenou práci s tím, že začnu od nuly jako veterinární sestřička na jedné veterinární klinice v Olomouci. Jsem vděčná za tu šanci, kterou mi pan doktor, přesto, že jsem neměla žádné zkušenosti, dal. Za dobu na veterinární klinice jsem se naučila spoustu věcí a pochopila, že je to ta správná cesta, kterou chci jít, jen trochu v jiné podobě (přece jen ne vždy je to radostné, téměř denně jste v kontaktu s utrpením, či smrtí…). V rámci kliniky jsme mívali “službu” i v psí školce, kde jsem byla moc šťastná, celý den trávíte čas se psy, kteří si vás zamilují a vy je. Vždyt je to práce snů! A protože jsem časem viděla, že bych to chtěla dělat jinak a po svém, přišel nápad s vlastním místem, s místem, který bude ráj pro psy a jejich páníčky! A tak jsem se dostala až sem a vy čtete tyto řádky…

Udělala jsem pár stavebních úprav v rodinném domě mých rodičů a vytvořila vlastní rodinný podnik. Zajišťujeme nejen hlídání psů v případě vašeho odjezdu na dovolenou, ale také pobyt psů v době, kdy jste v práci a pejsek buď nemůže, nebo nechce být sám (nebo jen zkrázka proto, aby si pohrál s ostaními psy).

Do budoucnosti plánuji rozšíření ještě dalším směrem a to směrem veterinární rehabilitace a fyzioterapie, momentálně se v tomto oboru vzdělávám, kurz bych měla mít hotový cca březnu 2020. Bližší informace ohledně rehabilitace a fyzioterapie zvířat se samozřejmě zavčas dozvíte!

VZDĚLÁNÍ

 • Česko-francouzská sekce, Slovanské gymnázium Olomouc
 • Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci (obor Učitelství výchovy ke zdraví a Technické a informační výchovy pro SŠ a 2.st.ZŠ)

KURZY, SEMINÁŘE, CERTIFIKÁTY

 • Canisterapeutický výcvik (roční kurz na Univerzitě Palackého v Olomouci – Celoživotní vzdělávání)
 • Hipoterapie (workshop – Ryzáček, z.s.)
 • Seminář právního minima pro ochránce zvířat  (Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze)
 • Operační sál, sterilizace a sálová sestra (seminář v rámci VETclasses 2018)
 • První pomoc pro psy (seminář – lektor Zuzana Wildmannová, DoTh.)
 • Kritické situace nejen při rehabilitaci zvířat a doplňky výživy pro ortopedické pacienty (odborný seminář AFRZČR, z.s.)
 • Člověk a zvíře (dvouleté studium v rámci Univerzity třetího věku – Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně)
 • Kurz prodejce vyhrazených léčivých přípravků (ZOO rekvalifikace, Praha)
 • Rekondiční masáže a stretching psů (DogGuru fyzioterapie pro psy, Mgr. Barbora Šulcová, CCRP, Turnov)
 • Hop na balón (PhysioDog Academy Bc. Kateřina Plačková, CCRP, Praha)
 • Rehabilitace sportovních a pracovních psů (odborný seminář AFRZČR, z.s.)
 • Dog Fitness I a II (Workshop u DogRepair a MVDr. Lenka Penčáková, Havířov)
 • Fyzioterapeut psů (Canine centrum – Fyzioterapie, rehabilitace a aquaterapie psů, Stephanie Kašparová, CCBW, Hradec Králové)
 • Kurz Rehabilitace a fyzioterapie zvířat (studium na 1,5 roku u Asociace fyzioterapie a rehabilitace zvířat ČR, z.s., Podomí u Vyškova), plánované ukončení březen 2020 (vzhledem k pandemii Covid-19 je vykonání zkoušky odloženo na konec září 2020). V rámci tohoto kurzu vykonána odborná praxe:
  –> v rehabilitačním centru na veterinární klinice VYVET ve Vyškově (80 hod), 
  –> v Canine centru v Hradci Králové (10 hod),  
  –> v Centru fyzioterapie zvířat PhysioDOG v Praze (40 hod).

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek